+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Извршени градежни работи и завршени станови во објекти за домување градени од деловни субјекти, 2012

четврток, 13 јуни 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2012 година, деловните субјекти кои се занимаваат со градежна дејност извршиле градежни работи во вредност од 18 470 289 илјади денари.
Од нив, 6 540 697 илјади денари се за објекти во индивидуална сопственост.
Во текот на 2012 година се градени вкупно 1 507 објекти, а завршени се вкупно 1 259 станови со вкупна површина од 92 402 м2, од коишто 1 172 се во индивидуална сопственост.
Просечната корисна површина на завршените станови е 73.4 м2.
По региони, најмногу се градело во Скопскиот регион, потоа во Пелагонискиот, во Источниот итн.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика