Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Извршени градежни работи и завршени станови во објекти за домување градени од деловни субјекти, 2020 година

вторник, 15 јуни 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2020 година, деловните субјекти кои се занимаваат со градежна дејност извршиле градежни работи во вредност од 32 718 450 илјади денари.

Од нив, 12 533 204 илјади денари се за објекти во индивидуална сопственост.

Во текот на 2020 година се градени вкупно 2 385 објекти, а завршени се вкупно 2 335 станови со вкупна површина од 152 825 м2, од кои 2 299 се во индивидуална сопственост.

Просечната корисна површина на завршените станови е 65.5 м2.

По региони, најмногу се градело во Скопскиот Регион, потоа Југозападниот, Пелагонискиот итн.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика