+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Извршени градежни работи и завршени станови во објекти за домување градени од деловни субјекти, 2013 година

среда, 11 јуни 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2013 година, деловните субјекти кои се занимаваат со градежна дејност извршиле градежни работи во вредност од 25 698 606 илјади денари.
Од нив, 7 871 372 илјади денари се за објекти во индивидуална сопственост.
Во текот на 2013 година се градени вкупно 2 176 објекти, а завршени се вкупно 2 339 станови со вкупна површина од 157 338 м2, од коишто 2 170 се во индивидуална сопственост.
Просечната корисна површина на завршените станови е 67.3 м2.
По региони, најмногу се градело во Скопскиот регион, потоа Пелагонискиот, Вардарскиот итн.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика