+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Извршени градежни работи и завршени станови во објекти за домување градени од деловни субјекти, 2021 година

понеделник, 13 јуни 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2021 година, деловните субјекти кои се занимаваат со
градежна дејност извршиле градежни работи во вредност од 32 470 968 илјади денари.
Од нив, 13 004 936 илјади денари се за објекти во индивидуална сопственост.
Во текот на 2021 година се градени вкупно 2 665 објекти, а завршени се вкупно 3 235 станови со вкупна површина од
211 252 м2, од кои 3 099 се во индивидуална сопственост.
Просечната корисна површина на завршените станови е 65.3 м2.
По региони, најмногу се градело во Скопскиот Регион, потоа во Југозападниот, Пелагонискиот, итн.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика