Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Извршени градежни работи и завршени станови во објекти за домување градени од деловни субјекти, 2022 година

вторник, 13 јуни 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2022 година, деловните субјекти кои се занимаваат со
градежна дејност извршиле градежни работи во вредност од 30 768 214 илјади денари.
Од нив, 14 662 217 илјади денари се за објекти во индивидуална сопственост.
Во текот на 2022 година се градени вкупно 2 519 објекти, а завршени се вкупно 3 844 станови со вкупна површина од
257 085 м2, од кои 3 714 се во индивидуална сопственост.
Просечната корисна површина на завршените станови е 66.9 м2.
По региони, најмногу се градело во Скопскиот Регион, потоа во Пелагонискиот, Југозападниот итн.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика