+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Извршени градежни работи и завршени станови во објекти за домување градени од деловни субјекти, 2014 година

четврток, 11 јуни 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2014 година, деловните субјекти кои се занимаваат
со градежна дејност извршиле градежни работи во вредност од 24 909 016 илјади денари.


Од нив, 8 672 866 илјади денари се за објекти во индивидуална сопственост.


Во текот на 2014 година се градени вкупно 1 734 објекти, а завршени се вкупно 1 772 станови со вкупна површина
од 122 332 м2, од коишто 1 446 се во индивидуална сопственост.


Просечната корисна површина на завршените станови е 69.0 м2.


По региони, најмногу се градело во Скопскиот регион, потоа во Вардарскиот, во Пелагонискиот итн.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика