+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Извршени градежни работи и завршени станови во објекти за домување градени од деловни субјекти, 2015

петок, 03 јуни 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2015 година, деловните субјекти кои се занимаваат
со градежна дејност извршиле градежни работи во вредност од 32 042 108 илјади денари.


Од нив, 8 687 206 илјади денари се за објекти во индивидуална сопственост.


Во текот на 2015 година се градени вкупно 2 724 објекти, а завршени се вкупно 2 824 станови со вкупна
површина од 169 087 м2, од коишто 2 653 се во индивидуална сопственост.


Просечната корисна површина на завршените станови е 59.9 м2. По региони, најмногу се градело во
Скопскиот регион, потоа во Југозападниот, во Североисточниот итн.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика