+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Извршени градежни работи и завршени станови во објекти за домување, градени од деловни субјекти, 2016 година

понеделник, 05 јуни 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2016 година, деловните субјекти кои се занимаваат
со градежна дејност извршиле градежни работи во вредност од 34 689 785 илјади денари.


Од нив, 10 858 409 илјади денари се за објекти во индивидуална сопственост.


Во текот на 2016 година се градени вкупно 2 301 објект, а завршени се вкупно 3 483 станови со вкупна површина
од 214 304 м2, од коишто 3 440 се во индивидуална сопственост.


Просечната корисна површина на завршените станови е 61.5 м2.

По региони, најмногу се градело во Скопскиот регион, потоа во Југозападниот, во Источниот итн.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика