+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Извршени градежни работи и завршени станови во објекти за домување градени од деловни субјекти, 2017 година

среда, 13 јуни 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2017 година, деловните субјекти што се занимаваат со
градежна дејност извршиле градежни работи во вредност од 28 891 889 илјади денари.


Од нив, 10 579 144 илјади денари се за објекти во индивидуална сопственост.


Во текот на 2017 година се градени вкупно 2 191 објект, а завршени се вкупно 2 822 станови со вкупна површина од
178 758 м2, од кои 2 764 се во индивидуална сопственост.


Просечната корисна површина на завршените станови е 63.3 м2.


По региони, најмногу се градело во Скопскиот регион, потоа во Југозападниот, Источниот итн.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика