+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Извршени градежни работи и завршени станови во објекти за домување градени од деловни субјекти, 2018

четврток, 13 јуни 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2018 година, деловните субјекти кои се занимаваат со градежна дејност извршиле градежни работи во вредност од 29 320 988 илјади денари.

Од нив, 11 527 868 илјади денари се за објекти во индивидуална сопственост.

Во текот на 2018 година се градени вкупно 2 209 објекти, а завршени се вкупно 3 437 станови со вкупна површина од 227 797 м2, од коишто 3 413 се во индивидуална сопственост.

Просечната корисна површина на завршените станови е 66.3 м2. По региони, најмногу се градело во Скопскиот регион, потоа во Југозападниот, во Источниот итн.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика