+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Извршени градежни работи и завршени станови во објекти за домување градени од деловни субјекти, 2019 година

петок, 12 јуни 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2019 година, деловните субјекти кои се занимаваат со градежна дејност извршиле градежни работи во вредност од 30 478 753 илјади денари.

Од нив, 12 303 726 илјади денари се за објекти во индивидуална сопственост.

Во текот на 2019 година се градени вкупно 2 412 објекти, а завршени се вкупно 3 916 станови со вкупна површина од 258 328 м2, од кои сите се во индивидуална сопственост.

Просечната корисна површина на завршените станови е 66.0 м2.

По региони, најмногу се градело во Скопскиот Регион, потоа во Источниот, Југозападниот итн.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика