Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Вкупна вредност на извршените градежни работи на објекти градени од страна на деловни субјекти со градежна дејност, 2010 година

понеделник, 27 јуни 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2010 година од деловните субјекти кои се занимаваат со градежна дејност се извршени градежни работи во вредност од 12 750 651 илјади денари.

Од нив, 4 183 738 илјади денари се за објекти во индивидуална сопственост.

Во текот на 2010 година се градеа вкупно 1 497 објекти, и завршени се вкупно 871 станови со вкупна површина од 55 944 м2, од кои што 617 се во индивидуална сопственост.

Просечната корисна површина на завршените станови е 64.2 м2.

По региони, најмногу се градеше во Скопскиот регион, потоа Пелагонискиот, Источниот итн.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk  
  
© Државен завод за статистика