+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Вкупната вредност на извршените градежни работи на објекти градени од деловни субјекти што се занимаваат со градежна дејност во 2009 година изнесува 11 136 152 илјади денари

петок, 25 јуни 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2009 година од деловните субјекти што се занимаваат со градежна дејност се извршени градежни работи во вредност од 11 136 152 илјади денари.

Од нив 3 379 917 илјади денари се за објекти во индивидуална сопственост.

Во текот на 2009 година се градеа вкупно 1 038 објекти и завршени се вкупно 602 станови со вкупна површина од 40 003 м2, од кои 445 се во индивидуална сопственост. Просечната корисна површина на завршените станови е 66.5 м2.

По региони, најмногу се градеше во Скопскиот регион, потоа во Источниот, во Вардарскиот итн.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 651

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика