+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Извршени градежни работи и завршени станови во објекти за домување градени од деловни субјекти, 2011 година

петок, 22 јуни 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2011 година, деловните субјекти кои се занимаваат со градежна
дејност извршиле градежни работи во вредност од 14 998 411 илјади денари.


Од нив, 5 666 431 илјади денари се за објекти во индивидуална сопственост.


Во текот на 2011 година се градени вкупно 1 441 објект, а завршени се вкупно 835 станови со вкупна површина од
52 019 м2, од коишто 696 се во индивидуална сопственост.


Просечната корисна површина на завршените станови е 62.3 м2.


По региони, најмногу се градело во Скопскиот регион, потоа во Пелагонискиот, во Југозападниот итн.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика