+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Извршени градежни работи и завршени станови во објекти за домување градени во индивидуална режија, 2012

четврток, 13 јуни 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2012 година, од страна на индивидуални сопственици
се извршени градежни работи во вредност од 13 024 417 илјади денари.


Во текот на 2012 година се градеа вкупно 4 083 објекти и завршени се вкупно 5 174 станови со вкупна површина
од 493 607 м2, од коишто 209 се станови во викенд куќи со вкупна површина од 14 246 м2.


Просечната корисна површина на завршените станови е 95.4 м2.


По региони, најмногу се градеше во Полошкиот регион, потоа во Скопскиот, во Југозападниот итн.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика