+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Извршени градежни работи и завршени станови во објекти за домување градени во индивидуална режија, 2013

среда, 11 јуни 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2013 година, од страна на индивидуални сопственици
се извршени градежни работи во вредност од 12 051 498 илјади денари.
Во текот на 2013 година се градеа вкупно 2 588 објекти и завршени се вкупно 4 189 станови со вкупна површина
од 399 765 м2, од коишто 194 се станови во викенд куќи со вкупна површина од 14 194 м2.
Просечната корисна површина на завршените станови е 95.4 м2.
По региони, најмногу се градеше во Скопскиот регион, потоа Полошкиот, Југозападниот итн.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика