Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Извршени градежни работи и завршени станови во објекти за домување градени во индивидуална режија, 2021 година

понеделник, 13 јуни 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2021 година, индивидуални сопственици извршиле
градежни работи во вредност од 12 760 179 илјади денари.
Во текот на 2021 година се градени вкупно 2 264 објекти и завршени се вкупно 2 724 станови со вкупна површина од
331 403 м2, од кои 142 се станови во викенд-куќи со вкупна површина од 14 405 м2.
Просечната корисна површина на завршените станови е 121.7 м2.
По региони, најмногу се градело во Скопскиот Регион, потоа во Полошкиот, Југозападниот итн.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика