Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Извршени градежни работи и завршени станови во објекти за домување градени во индивидуална режија, 2022 година

вторник, 13 јуни 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2022 година, индивидуални сопственици извршиле
градежни работи во вредност од 16 896 526 илјади денари.
Во текот на 2022 година се градени вкупно 2 145 објекти и завршени се вкупно 2 457 станови со вкупна површина од
304 916 м2, од кои 102 се станови во викенд-куќи со вкупна површина од 7 981 м2.
Просечната корисна површина на завршените станови е 124.1 м2.
По региони, најмногу се градело во Вардарскиот регион, потоа во Полошкиот, Скопскиот итн.





  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  




© Државен завод за статистика