+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Извршени градежни работи и завршени станови во објекти за домување градени во индивидуална режија, 2014 година

четврток, 11 јуни 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2014 година, индивидуални сопственици извршиле
градежни работи во вредност од 9 904 920 илјади денари.


Во текот на 2014 година се градени вкупно 2 105 објекти и завршени се вкупно 3 584 станови со вкупна површина
од 355 811 м2, од коишто 137 се станови во викенд-куќи со вкупна површина од 11 136 м2.


Просечната корисна површина на завршените станови е 99.3 м2.


По региони, најмногу се градеше во Полошкиот регион, потоа во Скопскиот, во Југозападниот итн.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика