+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Извршени градежни работи и завршени станови во објекти за домување градени во индивидуална режија, 2015

петок, 03 јуни 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2015 година, индивидуални сопственици извршиле
градежни работи во вредност од 9 167 540 илјади денари.


Во текот на 2015 година се градени вкупно 2 022 објекта и завршени се вкупно 2 473 станови со вкупна површина
од 261 771 м2, од коишто 155 се станови во викенд-куќи со вкупна површина од 12 524 м2.


Просечната корисна површина на завршените станови е 105.9 м2.


По региони, најмногу се градело во Скопскиот регион, потоа во Полошкиот, во Југозападниот итн.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика