+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Извршени градежни работи и завршени станови во објекти за домување градени во индивидуална режија, 2017 година

среда, 13 јуни 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2017 година, индивидуални сопственици извршиле
градежни работи во вредност од 10 906 130 илјади денари.


Во текот на 2017 година се градени вкупно 2 308 објекти и завршени се вкупно 2 800 станови со вкупна површина од
322 487 м2, од кои 108 се станови во викенд-куќи со вкупна површина од 12 527 м2.


Просечната корисна површина на завршените станови е 115.2 м2.


По региони, најмногу се градеше во Скопскиот регион, потоа во Полошкиот, Југозападниот итн.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика