+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Извршени градежни работи и завршени станови во објекти за домување градени во индивидуална режија, 2018

четврток, 13 јуни 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2018 година, индивидуални сопственици извршиле градежни работи во вредност од 8 216 669 илјади денари.

Во текот на 2018 година се градени вкупно 1 717 објекти и завршени се вкупно 1 999 станови со вкупна површина од 233 015 м2, од коишто 113 се станови во викенд куќи со вкупна површина од 8 944 м2.

Просечната корисна површина на завршените станови е 116.6 м2.

По региони, најмногу се градело во Скопскиот регион, потоа во Полошкиот, во Југозападниот итн.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика