+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Вкупна вредност на извршените градежни работи на објекти градени од страна на индивидуалните сопственици, 2010 година

понеделник, 27 јуни 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2010 година од страна на индивидуалните сопственици извршени се градежни работи во вредност од 12 275 165 илјади денари.

Во текот на 2010 година се градеа вкупно 4 526 објекти и завршени се вкупно 4 281 станови со вкупна површина од 386 698 м2, од кои што 142 се станови во викенд куќи со вкупна површина од 10 898 м2. Просечната корисна површина на завршените станови е 90.3 м2.

По региони, најмногу се градеше во Полошкиот регион, потоа Скопскиот, Југозападниот итн.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика