+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Вкупната вредност на извршените градежни работи на објекти градени од страна на индивидуалните сопственици во 2009 година изнесува 11 806 332 илјади денари

петок, 25 јуни 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2009 година од страна на индивидуалните сопственици извршени се градежни работи во вредност од 11 806 332 илјади денари.

Во текот на 2009 година се градеа вкупно 4 899 објекти и завршени се вкупно 4 108 станови со вкупна површина од 364 888 м2, од кои што 53 се станови во викенд куќи со вкупна површина од 4 272 м2.

Просечната корисна површина на завршените станови е 88.8 м2.

По региони, најмногу се градеше во Полошкиот регион, потоа Скопскиот, Југозападниот итн.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 651

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика