+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Извршени градежни работи и завршени станови во објекти за домување градени во индивидуална режија, 2011 година

петок, 22 јуни 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2011 година, од страна на индивидуални сопственици
се извршени градежни работи во вредност од 12 344 718 илјади денари.


Во текот на 2011 година се градеа вкупно 4 030 објекти и беа завршени вкупно 4 419 станови со вкупна површина
од 407 042 м2, од коишто 93 се станови во викенд-куќи со вкупна површина од 6 336 м2.


Просечната корисна површина на завршените станови е 92.1 м2.


По региони, најмногу се градеше во Полошкиот регион, потоа во Скопскиот, во Југозападниот итн.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика