+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Потрошени градежни материјали и енергија, 2013 година

петок, 27 јуни 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2013 година деловните субјекти кои
се занимаваат со градежна дејност потрошиле градежни материјали и енергија во вредност од
10 023 494 илјади денари, што е за 8.9% повеќе во однос на претходната година.


Во вкупната вредност на потрошените градежни материјали и енергија најголемо учество има групата
“Материјали за врзување” со 3 365 109 илјади денари (33.6%), потоа следуваат групите “Потрошено
гориво” со 1 821 146 илјади денари (18.2%), “Материјали за армирање и прицврстување” со 1 408
200 илјади денари (14.0%), итн.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика