+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Потрошени градежни материјали и енергија, 2014 година

петок, 26 јуни 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2014 година деловните субјекти кои
се занимаваат со градежна дејност потрошиле градежни материјали и енергија во вредност од
9 099 609 илјади денари, што е за 9.2% помалку во однос на претходната година.
Во вкупната вредност на потрошените градежни материјали и енергија најголемо учество има групата
"Материјали за врзување" со 3 133 427 илјади денари (34.4%), потоа следуваат групите "Потрошено
гориво" со 1 366 576 илјади денари (15.0%), "Материјал за инсталации на вода, канализација, греење,
вентилација, за санитарни уреди" со 1 028 468 илјади денари (11.3%), итн.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика