Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Потрошени градежни материјали и енергија, 2015 година

петок, 24 јуни 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2015 година деловните субјекти што
се занимаваат со градежна дејност потрошиле градежни материјали и енергија во вредност од
11 633 786 илјади денари, што е за 27.8% повеќе во однос на претходната година.
Во вкупната вредност на потрошените градежни материјали и енергија, најголемо учество има
групата "Материјали за врзување" со 3 422 460 илјади денари (29.4%), потоа следат групите
"Потрошено гориво" со 1 659 326 илјади денари (14.3%), "Изолациски материјали и премачкувачи"
со 1 332 028 илјади денари (11.4%), итн.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика