+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Потрошени градежни материјали и енергија, 2016 година

петок, 23 јуни 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика (МАКСТАТ), во 2016 година деловните субјекти кои се
занимаваат со градежна дејност потрошиле градежни материјали и енергија во вредност од 12 925 251 илјади
денари, што е за 11.1% повеќе во однос на претходната година.


Во вкупната вредност на потрошените градежни материјали и енергија најголемо учество има групата
„Материјали за врзување“ со 4 630 015 илјади денари (35.8%), потоа следат групите „Потрошено гориво“ со
1 774 866 илјади денари (13.7%), „Изолациски материјали и премази“ со 1 487 167 илјади денари (11.5%) итн.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика