+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Потрошени градежни материјали и енергија, 2018

петок, 28 јуни 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2018 година деловните субјекти што се занимаваат со градежна дејност потрошиле градежни материјали и енергија во вредност од 9 169 835 илјади денари, што е за 5.5 % помалку во однос на претходната година.

Во вкупната вредност на потрошените градежни материјали и енергија најголемо учество има групата Материјали за врзување со 3 535 280 илјади денари (38.6 %), потоа следат групите Потрошено гориво со 1 187 983 илјади денари (13.0 %), Изолациски материјали и премази со 1 158 258 илјади денари (12.6 %) итн.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика