+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Во 2009 година е потрошен градежен и погонски материјал за 12.5% повеќе во споредба со 2008

среда, 25 август 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика во 2009 година деловните субјекти кои се занимаваат со градежна дејност потрошиле градежен и погонски материјал во вредност од 5 457 643 илјади денари, што е за 12.5% повеќе во однос на претходната година.

Во вкупната вредност на потрошен градежен материјал и погонско гориво најголемо учество има групата "Материјал за врзување" со 1 792 579 илјади денари (32.8%), потоа следува групата на "Потрошено погонско гориво" со 839 508 илјади денари (15.4%), "Изолационен материјал и премази" со 518 823 илјади денари (9.5%), итн.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 651

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика