+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Потрошени градежни материјали и енергија, 2010 година

понеделник, 29 август 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2010 година, деловните субјекти кои се занимаваат со градежна дејност потрошиле градежни материјали и енергија во вредност од 6 076 234 илјади денари што е за 11.3% повеќе во однос на претходната година.
 
Во вкупната вредност на потрошените градежни материјали и енергија, најголемо учество има групата Материјали за врзување со 1 900 612 илјади денари (31.3%), потоа следуваат групите Потрошено гориво со 979 823 илјади денари (16.1%), Изолационен материјал и премази со 826 016 илјади денари (13.6%) итн.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика