Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Биланс на нафта, по месеци, 2012 -претходни податоци-

петок, 15 ноември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2012 година, во Република Македонија се увезени
259 354 тони сурова нафта потрошени за производство на нафтени продукти.
Расположливите нафтени продукти за финална потрошувачка изнесуваат 860 080 тони и тоа: 54 827 тони ТНГ,
112 047 тони моторен бензин, 1 938 тони керозин и млазни горива, 417 383 тони дизел и гориво за ложење,
132 237 тони мазут, 80 507 тони нафтен кокс и 61 140 тони други нафтени продукти.
Најголеми потрошувачи на нафтени продукти во 2012 година се: собраќајот со 446 814 тони, индустријата со
248 635 тони и 39 666 тони за енергетски трансформации (производство на топлинска и електрична енергија).

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 762

е-пошта:  goran.spasev@stat.gov.mk  stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика