Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Биланс на нафта, по месеци, 2010 - претходни податоци –

среда, 30 ноември 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2010 година, во Република
Македонија се увезени 842 307 тони сурова нафта кои се потрошени за производство на нафтени продукти.
Расположливите нафтени продукти за финална потрошувачка во 2010 година изнесуваа 799 407 тони и тоа: 61 031 тони ТНГ, 123 578 тони моторен бензин, 6 888 тони керозин и млазни горива, 388 031 тони дизел и гориво за ложење, 119 514 тони мазут, 64 223 тони нафтен (петролејски) кокс и 36 142 тони други нафтени продукти.
Најголеми потрошувачи на нафтени продукти во 2010 година беа: сообраќајот со 438 610 тони, индустријата со 189 671 тони и 86 333 тони за енергетска трансформација (производство на топлинска и електрична енергија).

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 662

е-пошта:  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk  stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика