Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Биланс на нафта, по месеци, 2009 - претходни податоци -

петок, 03 декември 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2009 година, во Република Македонија се увезени 998 488 тони сурова нафта потрошени за производство на нафтени продукти.

Расположливите нафтени продукти изнесуваат 731 445 тони и тоа: 62 932 тони ТНГ, 120 539 тони моторен бензин, 2 795 тони керозин и млазни горива, 369 248 тони дизел и гориво за ложење, 90 410 тони мазут, 49 962 тони нафтен (петролејски) кокс и 35 559 тони други нафтени продукти.

Најголеми потрошувачи на нафтените продукти во 2009 година се: сообраќајот со 410 294 тони, индустријата со 161 502 тони и 164 785 тони за енергетска трансформација (производство на топлинска и електрична енергија).

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 662; +389 2 3295 862

е-пошта:  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk   stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика