Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Биланс на нафта, по месеци, 2011 -претходни податоци-

четврток, 22 ноември 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2011 година, во Република Македонија
се увезени 688 898 тони сурова нафта потрошени за производство на нафтени продукти.
Расположливите нафтени продукти за финална потрошувачка изнесуваат 865 748 тони и тоа: 56 385
тони ТНГ, 130 191 тони моторен бензин, 3 671 тони керозин и млазни горива, 414 912 тони дизел
и гориво за ложење, 114 727 тони мазут, 75 272 тони нафтен кокс и 70 591 тони други нафтени
продукти.
Најголеми потрошувачи на нафтени продукти во 2011 година се: сообраќајот со 456 682 тони,
индустријата со 231 792 тони и останатиот сектор со 48 404 тони.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 862

е-пошта:  goran.spasev@stat.gov.mk  stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика