Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Биланс на електричната енергија, по месеци, 2012 - претходни податоци -

петок, 15 ноември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2012 година, во Република Македонија, од бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија во износ од 8 930 977 MWh, 70.1% се обезбедени од домашно производство, а 29.9% од увоз.
Најголеми потрошувачи на електрична енергија во 2012 година се домаќинствата со 36.5%, индустриските сектори (енергетски сектор плус индустрија) со 26.6% и останатите сектори со 17.2% од бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија.
Сопствената потрошувачка (во производство, пренос и дистрибуција) на електрична енергија во 2012 година изнесува 5.2%, а загубите изнесуваат 14.5% од бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 662

е-пошта:  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk  stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика