Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Биланс на електричната енергија, по месеци, 2009 - претходни податоци -

четврток, 02 декември 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2009 година, во Република Македонија, од бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија во износ од 8 265 837 MWh,82.6% се обезбедени од домашно производство, а 17.4% од увоз.

Најголеми потрошувачи на електрична енергија во 2009 година се домаќинствата со 39.9%, индустриските сектори (енергетски сектор плус индустрија) со 21.2% и останатите сектори со 18.5% од бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија.

Сопствената потрошувачка (во производство, пренос и дистрибуција) на електрична енергија во 2009 година изнесува 6%, а загубите во пренос и дистрибуција изнесуваат 14.4% од бруто- домашната потрошувачка на електрична енергија.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 662; +389 2 3295 862

е-пошта:  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk   stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика