Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Биланс на електричната енергија, по месеци, 2011 - претходни податоци -

четврток, 22 ноември 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2011 година, во Република Македонија,
од бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија во износ од 9 552 855 MWh, 72.0% се
обезбедени од домашно производство, а 28.0% од увоз.
Најголеми потрошувачи на електрична енергија во 2011 година се домаќинствата со 35.0%,
индустриските сектори (енергетски сектор плус индустрија) со 28.3% и останатите сектори со 17.2%
од бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија.
Сопствената потрошувачка (во производство, пренос и дистрибуција) на електрична енергија во 2011
година изнесува 5%, а загубите во пренос и дистрибуција изнесуваат 14.5% од бруто-домашната
потрошувачка на електрична енергија.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 662

е-пошта:  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk  stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика