Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Биланс на топлина, по месеци, 2010 -претходни податоци-

среда, 30 ноември 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2010 година, во Република Македонија се произведени 5 214 128 GJ топлинска енергија и тоа: 4.2% од јаглен, 49.5% од нафтени продукти, 45.4% од природен гас и 0.9% од биомаса.
Потрошувачката на топлинска енергија во производството изнесува 5.6%, а загубата во дистрибуцијата изнесува 7.4% од вкупното производство.
Најголеми потрошувачи на топлинска енергија во 2010 година беа: индустријата со 1 742 520 GJ и домаќинствата со 1 423 521 GJ.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 662

е-пошта:  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk  stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика