Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергетски биланси, 2012 -претходни податоци-

петок, 15 ноември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2012 година, вкупното примарно производство на енергија во Република Македонија изнесува 1 517 777 toe или 51.0% од вкупно потребната енергија.
Вкупната потребна енергија за 2012 година изнесува 2 973 545 toe.
Најголеми финални потрошувачи на енергија во 2012 година се: индустријата со 31.4%, домаќинствата со 27.6% и сообраќајот со 24.9% (од расположливата финална потрошувачка).

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 662

е-пошта:  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk  stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика