Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Просечна цена на 1м2 станбена површина, 2013

петок, 07 март 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната цена на 1м2 станбена површина во 2013
изнесува 46 825 денари, што е за 6.2% помалку во однос на 2012.
Во Скопје, просечната цена на 1м2 изнесува 54 857 денари што е за 6.5% помалку во споредба со 2012 година,
додека во останатите населени места во државата таа изнесува 39 264 денари што е за 9.4% помалку во
споредба со 2012.
Што се однесува до просечната цена на 1м2 во второто полугодие од 2013, таа е намалена за 12.5% во однос на
првото полугодие, а во Скопје намалувањето е за 8.1%.
Наведените просечни цени на 1м2 станбена површина се без данок на додадена вредност.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика