Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Просечна цена на 1м2 станбена површина, 2014

понеделник, 09 март 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната цена на 1 м2 станбена површина во 2014
изнесуваше 46 505 денари, што е за 0.7% помалку во однос на 2013.
Во Скопје, просечната цена на 1м2 изнесуваше 53 878 денари што е за 1.8% помалку во споредба со 2013 година,
додека во останатите населени места во државата таа изнесуваше 33 505 денари, што е за 14.7% помалку во
споредба со 2013.
Што се однесува до просечната цена на 1м2 во второто полугодие од 2014, таа е намалена за 8.4% во однос на
првото полугодие, а во Скопје намалувањето изнесува 3.4%.
Наведените просечни цени на 1 м2 станбена површина се без данок на додадена вредност.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика