Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Просечна цена на 1м2 станбена површина, 2016 година

петок, 10 март 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната цена на 1 м2 станбена површина во 2016
изнесуваше 43 091 денари, што е за 6.5% помалку во однос на 2015 година.
Во Скопје, просечната цена на 1м2 изнесуваше 50 829 денари што е за 3.9% помалку во споредба со 2015 година,
додека во останатите населени места во државата таа изнесуваше 32 721 денари, што е за 1.6% помалку во
споредба со 2015 година.
Што се однесува до просечната цена на 1м2 во второто полугодие од 2016, таа е намалена за 5.9% во однос на
првото полугодие, а во Скопје намалувањето изнесува 3.8%.
Наведените просечни цени на 1 м2 станбена површина се без данок на додадена вредност.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика