Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Просечна цена на 1м2 станбена површина, 2018 година

понеделник, 25 март 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната цена на 1 м2 станбена површина во 2018 година изнесуваше 43 155 денари, што е за 3.2 % повеќе во однос на 2017 година.
Во Скопје, просечната цена на 1 м2 изнесуваше 46 764 денари, што е за 7.0 % повеќе во споредба со 2017 година,
додека во останатите населени места во државата таа изнесуваше 33 157 денари, што е за 3.6 % повеќе во споредба
со 2017 година.
Што се однесува на просечната цена на 1 м2 во второто полугодие од 2018 година, таа е намалена за 3.9 % во однос на првото полугодие, а во Скопје намалувањето изнесува 2.8 %.
Наведените просечни цени на 1 м2  станбена површина се без данок на додадена вредност.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика