Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Просечна цена на 1м2 станбена површина, 2019

вторник, 31 март 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната цена на 1м2 станбена површина во 2019 изнесуваше 44 994 денари, што е за 4.3% повеќе во однос на 2018.

Во Скопје, просечната цена на 1м2 изнесуваше 48 204 денари што е за 3.1% повеќе во споредба со 2018 година, додека во останатите населени места во државата таа изнесуваше 35 255 денари, што е за 6.3% повеќе во споредба со 2018.

Што се однесува до просечната цена на 1м2 во второто полугодие од 2019, таа е намалена за 4.3% во однос на првото полугодие, а во Скопје намалувањето изнесува 2.8%.

Наведените просечни цени на 1м2 станбена површина се без данок на додадена вредност.    

 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика