Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Просечна цена на 1м2 станбена површина

петок, 01 април 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната цена на 1м2 станбена површина во 2010 изнесува 52 125 денари и е за 0.9% повисока во однос на 2009 година.

Во Скопје, просечната цена на 1м2 изнесува 64 127 денари што е за 12.9% повеќе во споредба со 2009 година, додека во останатите населени места во државата, таа изнесува 44 163 денари што е за 6.5% повеќе во споредба со 2009 година.

Што се однесува до просечната цена на 1м2 во второто полугодие од 2010, таа е зголемена за 9.5% во однос на првото полугодие, а во Скопје зголемувањето е за 6.7%.

Наведените просечни цени за 1м 2 станбена површина се без данок на додадена вредност.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика