Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Просечната цена на 1м2 станбена површина на територијата на Република Македонија во 2009 година изнесува 51 644 денари што е за 7.0% помалку во споредба со 2008

петок, 19 февруари 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната цена на 1 м2 станбена површина во 2009 изнесува 51 644 денари и е за 7.0% пониска во однос на 2008. Во Скопје, просечната цена на 1м2 изнесува 56 795 денари што е за 1.0% помалку во споредба со 2008 година, додека во останатите населени места таа изнесува 41 480 денари што е за 14.2% помалку во споредба со 2008.

Што се однесува до просечната цена на 1м2 во второто полугодие, во однос на првото полугодие од 2009, таа е намалена за 7.0%, а во Скопје е намалена за 4.3%.

Наведените просечни цени на 1 м2 станбена површина се без данок на додадена вредност.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 651

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика