Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Просечна цена на 1м2 станбена површина, 2011

среда, 07 март 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната цена на 1 м2 станбена површина
во 2011 изнесува 50 131 денари што е за 3.8% помалку во однос на 2010.
Во Скопје, просечната цена на 1м2 изнесува 58 958 денари што е за 8.1% помалку во споредба со
2010 година, додека во останатите населени места во државата, таа изнесува 41 304 денари што е
за 6.5% помалку во споредба со 2010.
Што се однесува до просечната цена на 1м2 во второто полугодие од 2011, таа е намалена за 12.6%
во однос на првото полугодие, а во Скопје намалувањето е за 1.6%.
Наведените просечни цени на 1 м2 станбена површина се без данок на додадена вредност.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика