Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Биланс на природниот гас, по месеци, 2012 - Претходни податоци -

петок, 15 ноември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2012 година, во Република Македонија, вкупниот
увоз на природен гас изнесува 141.557 мил.mn 3.
Најголема потрошувачка на природен гас во 2012 година е забележана за енергетски трансформации во износ
од 79.9% и во индустријата за енергетски потреби во износ од 17.7% од вкупно потребниот природен гас.
По месеци, најголема потрошувачка на природен гас од 34.522 мил.mn 3 е забележана во февруари, а најмала
потрошувачка од 1.447 мил.mn 3 е забележана во јуни.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 662

е-пошта:  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk  goran.spasev@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика